Jak pomóc swojemu zdrowiu – czyli jak duży wpływ ma na nas zanieczyszczone powietrze.
Coraz wyższe zanieczyszczenie powietrza nie ma dobrego wpływu na nasze zdrowie. Miasta prześcigują się w coraz to lepszym monitoringu stanu powietrza. Jednak jakie są tego korzyści? Tylko takie, że wiemy o przekroczonych normach i o tym, że nasz organizm jest zatruwany. Węglowodory, ozon, NO2, SO2, zawieszone w powietrzu pyły stwarzają poważne zagrożenia dla zdrowia obywateli Polski i reszty świata, wpływając na jakość i obniżając średnią długość życia.
Zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc oraz choroby serca i układu krążenia. Stwarza ryzyko astmy i alergii, a także chorób immunologicznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization – WHO) ponad trzy miliardy ludzi cierpi z powodu chorób wywołanych właśnie przez zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach zamkniętych.1
Zanieczyszczenie powietrza powoduje miedzy innymi:
- Podrażnienie oczu, nosa i gardła
- Problemy z oddychaniem
- Ból głowy i niepokój
- Alergię
- Astmę
- Choroby płuc i układu krążenia
- Choroby skóry
Zmniejszyć ekspozycję na zanieczyszczenia można na wiele różnych sposobów. W miejscach, w których często przebywamy takich jak chociażby własne mieszkanie czy też samochód warto umieszczać specjalne oczyszczacze, które dodatkowo jonizują powietrze wytwarzając dużą ilość anionów.
Warto zadbać o czyste powietrze wokół siebie i najbliższych.
1. WHO: Indoor air pollution, World Wide Web: http://www. who.int/indoorair/en/